Župnija Poljane-Dol.Toplice

Župnija Poljane - Dolenjske Toplice je ena izmed dveh župnij, ki nimajo več stalnega duhovnika in je tako oskrbovana iz Dolenjskih Toplic. Župnijska cerkev sv. Andreja leži v kraju Kočevske Poljane, ki so se pred drugo svetovno vojno imenovale Poljane oz. Pöllandll. Vas je oddaljena približno 5 kilometrov od Dolenjskih Toplic in leži na robu ozkega polja, ki sega vse do Starih Žag.

ZGODOVINA

O zgodovini poljanske cerkve ni na voljo veliko podatkov. Župnijska cerkev je bila sezidana leta 1625. Župnija je samostojna od leta 1792, pri čemer velja omeniti, da je bila do leta 1875 kaplanija, kasneje pa župnija. Do leta 1942 je imela cerkev svojega župnika, po izselitvi Kočevarjev pa je močno upadlo tudi število prebivalcev in župnija je ostala brez stalnega duhovnika.

NOTRANJOST CERKVE

Glavni vhod vodi skozi zvonik z zaprto obokano lopo, v kateri se nahaja krstni kamen. Ladja cerkve je pravokotna, členjena s plitvimi polstebri in banjasto obokana. Na zunaj pravokoten prezbiterij ima znotraj obliko osmerokotnika. Cerkveni strop je dekorativno poslikan. Zadnjo steno ladje zapolnjuje  pevski kor z naprej pomaknjenim srednjim delom.

Velja omeniti glavni oltar, ki izhaja iz leta 1757. Lepa  poznobaročna kulisa obdaja nišo s kipom farnega zavetnika sv. Andreja, ki se oklepa križa. NJegov pogled in drža telea sta usmerjena v nebo med oblake, kjer mu angelčka držita pripravljeno krono. Levo stoji kip nadangela Rafaela, desno pa Gabrijela. Prekladi ob straneh nosita vazi s cvetjem, od njiju pa na vsaki strani navzdol visi po en grozd različnih sadežev in rastlinskega listja. V atiki oltarja je ovalna slika nadangela Mihaela, ki je najbrž delo Valentina Metzingerja, vendar je močno preslikana. Sliko obdajajo oblaki, med katerimi so posejane angelske glavice. K oltarju spadata tudi kipa sv. Ane in Joahima, ki sta svojčas stala samostojno na konzolah ob oltarju.

Stranski oltar je posvečen lurški Materi božji, na desni strani pa je preprosta prižnica. Pred njo je tu stal oltar sv. Vincencija Ferrerskega iz konca 18. stoletja o katerem pa ni več sledu. Prav tako ni več ene izmed najpomembnejših stvaritev poljanske cerkve, slike sv. Treh kraljev, ki je zakrivala tron glavnega oltarja in je bila tudi Metzingerjevo delo.

Velja omeniti še zanimiv križev pot, slikan na pločevino z napisi v gotici in orgle. Te je leta 1861 naredil mojster Franc Dev in so eno izmed njegovih redkih ohranjenih del.


            Župnijska cerkev svetega Andreja