Župnija Soteska

Župnija Soteska je ena izmed dveh župnij, ki nimajo več stalnega duhovnika. Cerkev leži v zgodovinsko pomembnem kraju, Soteska, ki leži na predelu, ko se Krka izlije v svojo prvo širšo dolino. Strateški položaj kraja se kaže v mogočnem a žal propadajočem gradu na levi strani Krke. Na desnem bregu Krke ležijo zdaj že slabo opazni ostanki še starejšega gradu. Nekoliko višje od gradu pa pod sedanjim poskokopom leži župnijska cerkev sv. Erazma. Poleg cerkve je še pripadajoče župnišče in gospodarski objekt. Okolica cerkve je skoraj v celoti pokopališče, ki je bilo nedavno obnovljeno.

ZGODOVINA

Veliko podatkov o soteški župniji ni, se pa obstoječi podatki ozko navezujejo na grajske družine, ki so stoletja prebivale nižje. Prvotna cerkev naj bi na podlagi nekaterih virov stala že okoli leta 1400, sedanja cerkev pa je bila zgrajena leta 1690. Še nekoliko prej, pri stari cerkvi pa je bila leta 1617 ustanovljena župnija. Graditelji cerkve so bila soteška gospoda, temu primerno je cerkev tudi opremljena. Župnija od začetka 1990-ih nima več stalnega duhovnika in je tako oskrbovana iz Dolenjskih Toplic.

NOTRANJOST CERKVE

Nekdaj je imela cerkev leseni oltar a je bil ta žal uničen. Danes je kulisa oltarja tako naslikana na steno, na sredini pa visi slika sv. Erazma, zavetnika cerkve. Bogato poslikan je bil nekoč tudi strop v prezbiteriju. Tudi ta poslikava, ki jo je naslikal Goldenstein je danes uničena. Ostala pa sta oba oltarja v stranskih kapelah. Oba sta zelo lepa predsavnika baročne dobe. Južni je tako posvečen Gospodovi smrti na Kalvariji, desni pa sv. Tekli, ki je bila sestra sv. Erazma. Njena slika naj bi bila Cebejevo delo.

Na slavoloku v prezbiteriju je na notranji strani vzidan nagrobnik Ivana Adama Gallenberga, na zunanji pa grb Gallenbergov. V cerkvi, oz. pod njo je tudi grajska grobnica, kjer so shranjeni ostanki soteških gospodov.

Župnijska cerkev sv. Erazma