Avtor: Župnija Toplice Objavljeno: 27. 04. 2021

OBNOVLJENA KAPELICA SV. ROKA NA DOLENJIH SUŠICAH

V času, odkar traja epidemija, ki kroji naše življenje, smo se skoraj odvadili, da se okrog nas kaj dogaja. Tudi za našo župnijo velja podobno. Prav zato je vsak dogodek nekaj lepega, pozitivnega. To smo na poseben način začutili vsi, ki smo bili navzoči pri blagoslovu obnovljene kapelice s kipom sv. Roka na Gradišarjevi domačiji na Dolenjih Sušicah.

Gospodar Avgust je povedal, da je imel obnovo kapelice že dolgo v mislih. Po obnovi domačije pa se je odločil, da je to pravi trenutek. Še posebej ga je k temu spodbudila epidemija, v času katere se pogosteje zatekamo k sv. Roku.

Kapelica stoji na tem mestu že dolgo, natančne letnice pa ne ve nihče, prav tako ne namena postavitve. Postavljena je bila ob takratni poti, ki je vodila od Gorenjih Sušic proti Toplicam. Nekateri pravijo, da je bil kip sv. Roka prinesen iz cerkve na Gorenjih Sušicah, ko so tam postavili novega, večjega. A natančno ne ve nihče. Morda je nastala v času kakšne kužne bolezni, morda pa zgolj zato, ker so tega svetnika preprosto želeli imeti blizu, da jih je varoval.

Ko je bil Avgust še otrok, je bil nekega dne kip iz kapelice ukraden. Marica Kobe se spominja, da je bilo to leta 1958, ko se je priženila v to vas in se je o tem veliko govorilo. Tedanji gospodar, Avgustov oče, je šel na policijo prijavit krajo. Tam pa se za to niso kaj dosti zmenili in so ga odpravili z besedami: »A mislite, da bomo mi še vaše svetnike merkali?« Tako je ostala kapelica brez svetega Roka. Da ni ostala prazna, so vanjo dali sliko svete družine.

Ko je bila narejena nova glavna cesta skozi vas, je mimo kapelice prihajalo manj ljudi, za Gradišarjeve pa je bila to vedno del njihove dediščine. Zanjo so lepo skrbeli in jo obnavljali, da ni propadala in tako bo tudi v bodoče.

Sedaj je kapelica lepo obnovljena in v njej je lep nov kip, ki ga je izdelala gospa Ana Češarek iz Dolenje vasi pri Ribnici, ki je sicer znana po izdelavi glinenih jaslic.

Pri blagoslovu se je zbralo nekaj domačinov. Gotovo bi jih bilo v normalnih razmerah veliko več, a potrebno je upoštevati ukrepe.

Kapelico sta blagoslovila domačin dr. Janez Gril in domači župnik. Dr. Janez Gril se kapelice dobro spominja iz otroških let, saj ga je mimo vodila pot v šolo. Poudaril je, da so kapelice, na gosto posejane po naših krajih,  priče, da so tu živeli verni ljudje. Ob njih so izrekali svoje prošnje v stiskah, ob njih so iskali pomoč in tolažbo in ob njih so izrekali svoje zahvale za uslišane prošnje. Tudi ta obnovljena kapelica je znak, da sta v naših ljudeh še vedno živa vera in zaupanje, ki sta v tem času še kako potrebna. Zato se ob njej radi pomudimo in se priporočajmo svetemu Roku.

Jožica Kotar