Cerkev sv. Trojice na Cerovcu

O CERKVI

Tik na meji med topliško in poljansko župnijo se na hribu Cerovec dviga podružnica sv. Trojice. Cerovec, med domačini priljubljen predvsem zaradi vinogradov in bližnji cerkvi Marije Pomočnice v Gorici, se lahko ponaša tudi z omenjeno cerkvijo. Bližina obeh cerkva, ki se lahko 'vidita', vsaka na svoji strani grička nas lahko preseneča. Obe cerkvi sta dokaj 'bogati' in slutiti je, da je pri stvarjenju obeh svetišč tu imel svojo vlogo tudi tekmovalni duh.

Cerkev je v svoji preteklosti doživela kar nekaj predelav. Tako je bil prezbiterij sprva prislonjen k manjši ladji z ravnim stropom, ki je izvirala še iz srednjega veka. V baroku so ji dozidali dva prostora ob zvoniku in jo tudi nekoliko podaljšali. Istočasno je bila obokana in zato tudi povišana. Na severni strani pa je bila takrat pozidana zakristija. Glavna fasada je ravna, členjena s tremi vrati. Srednja nas skozi lopo zvonika pripelje v ladjo. Zvonik je 'vraščen' v ladjo in ima tik pod vrhom na vsaki strani biforno okno. Notranjščina ladje je banjasto obokana in se z razmeroma širokim in nizkim slavolokom odpira v prezbiterij, ki je prav tako banjasto obokan. Na zahodni strani ladje sloni na dveh masivnih zidanih slopih pevski kor.

Cerkvena oprema je dokaj korpulentna, saj premore poleg glavnega tudi dva stranska oltarja. Vsi oltarji so bogato členjeni, razgibani, s kvalitetnimi plastikami. Glavni oltar je 'zlatega tipa' iz druge polovice 17. stoletja. Gre za lep, umirjen barok. V osrednji niši je figuralna skupina Svete Trojice, ki krona Marijo. Bog Oče in Bog Sin (s križem ob sebi) sedita na oblakih in držita krono na Marijino glavo. Marija kleči sredi med njima na oblaku. Nad vsemi plava podoba Sveteha Duha - golob. Nišo obdajata stebra, prepletena z vinsko trto. Zanimivi sta poslikani krili otlarja, ki predstavljata prizor angelovega oznanenja Mariji. Ista zasnova se ponovi še v atiki oltarja. Tu je na sredi slika sv. Jurija, ki se bori z zmajem, v levem in desnem krilu pa sta naslikana sv Peter in Pavel.

Levi stranski oltar je posvečen sv. Magdaleni. Njen kip v osrednji niši obdajata dva stebra. Sredi preklade oltarja je angelska glavica, preklada pa nosi atiko s tremi kipi. V niši je kip nadangela Mihaela s tehtnico in mečem, levo sv. Apolonija s kleščami, desno pa sv. Neža z jagnjem v naročju in sulico v prsih. Oltar zaključujeta bogati rezljani ušesi iz akontovja. Desni stranski oltar je podoben, le da je bogatejši z ornamentiko. Oba stebra ob niši sta prav tako kakor pri glavnem oltarju ovita s trto. V niši je kip sv. Petra s knjigo in ključem v rokah. V atiki nad njim je kip Marije z Jezusom, stoječe na polmesecu, desno od nje je sv. Pavel, levo pa sv. Nadrej. Omembne vredna pa je še poslikava prezbiterija, ki je deloma razkrita, deloma pa še pod ometom.


             Cerkev sv. Trojice na Cerovcu